autumn-agriculture.jpgautumn-cows.jpgautumn-Vines.jpgautumn-fields.jpg

OTCOVSKÁ PLEMENA PRASAT

Vyznačují se zejména:

  • horší plodností než mateřská plemena
  • výbornou jatečnou hodnotou
  • velmi dobrou růstovou schopností
  • vysokým podílem libové svaloviny
  • dobrým zdravím
  • středním až větším tělesným rámcem
  • jsou více náročná na chovné prostředí
  • jsou citlivější na stres

DUROC (D)

Toto plemeno vzniklo v USA. Vzniklo ve dvou rázech a to: New Jersey (červené) a New York (duroc). Plemeno má lepší parametry v reprodukci než ostatní otcovská plemena. Vyznačuje se dobrou růstovou schopností a tvorbou svaloviny. U tohoto plemene je možno vykrmovat zvířata do vyšších porážkových hmotností, aniž by došlo k výraznějšímu zhoršení kvality masa (zejména protučnění). Plemeno je velkého tělesného rámce, klidného temperamentu, červeno-rezavého zbarvení. Duroc je plemenem odolným vůči stresu a infekcím. Uši jsou poloklopené, kýta a plec jsou dobře osvaleny. Záď zvířat je sražená.


šlechtitelský standard

průměrný denní přírůstek (g)

900

spotřeba směsi na 1 kg přírůstku

do 2,7 kg

podíl libové svaloviny (%)

55 - 60

 

HAMPSHIRE (H)

Plemeno vzniklo v Anglii z anglického sedlového prasete. Vyznačuje se dobrou reprodukční užitkovostí, dobrou růstovou schopností, velmi dobrou JH (jatečnou hodnotou). Zvířata jsou stejně jako jedinci plemene duroc odolní vůči stresu. Zvířata jsou středního až většího tělesného rámce. Barva prasat je černá s tím, že v oblasti obou plecí a hřbetu se táhne bílý pruh. Uši jsou krátké a vzpřímené. Plece jsou dobře osvalené. Kýty jsou klenuté a hluboce nasazené (jsou výrazné).


šlechtitelský standard

průměrný denní přírůstek (g)

900

spotřeba směsi na 1 kg přírůstku

do 2,7 kg

podíl libové svaloviny (%)

55 - 60

 

PIETRAIN (PN)

Je řazeno k nejmladším plemenům v Evropě. Pochází z oblasti Wallonne (Belgie). Plemeno bylo uznáno v roce 1956. Často pietraina označujeme jako prase 4 šunek, což je díky jeho výraznému osvalení hřbetu, kýt a plec. Plemeno však dosahuje relativně nízké plodnosti (v porovnání s ostatními otcovskými plemeny). Růstová schopnost zvířat je přiměřená. Kladem tohoto plemene je vynikající jatečná hodnota. Plemeno je středního tělesného rámce. Kůže zvířat je šedo-bílého zbarvení s možností černé pigmentace zejména v oblasti zádě. Uši jsou malé a vzpřímené. Kýty a plec jsou mohutně zmasilé. Zvířata jsou nervózního temperamentu, což se projevuje možností výskytu vady masa zvané PSE (viz. konec této sekce).


šlechtitelský standard

průměrný denní přírůstek (g)

800

spotřeba směsi na 1 kg přírůstku

do 2,7 kg

podíl libové svaloviny (%)

60 - 65

 

ČESKÉ VÝRAZNĚ MASNÉ (ČVM)

Bylo našim plemenem, které bylo uznáno v roce 1991. Vzniklo na základě syntetických linií 96 a 98 za vzniku linie 97. Linie 96 a 98 byly takto připařovány (BL x D) x (BL x H) = (BL 50 %, D 25 %, H 25%). Plemeno bylo následně v rámci 97 příbuzensky připařováno až do uznání. Plemeno se vyznačuje výbornou výkrmností, velmi dobrou plodností, průměrnou jatečnou hodnotou. Je středního až většího tělesného rámce. Zbarvení je bílé s možností černých skvrn. Plece jsou velmi dobře osvalené, stejně tak jako kýty.


šlechtitelský standard

průměrný denní přírůstek (g)

900

spotřeba směsi na 1 kg přírůstku

do 2,6 kg

podíl libové svaloviny (%)

57 - 62

 

BELGICKÁ LANDRACE (BL)

Jedná se o plemeno, které řadíme do kategorie supermasných. Mluvíme o něm také, jako o 4 šunkovém. Vzniklo na základě křížení místních belgických plemen s landrasou a pietrainem. Podíl krve landrasy je 70 % a pietraina 29 %. Tvar landrasy při pohledu shora nám připomíná housle. Plemeno je díky své výrazné, až extrémní zmasilosti méně plodné, má průměrné růstové schopnosti s vynikající jatečnou hodnotu. Zvíře má výraznou hřbetní rýhu. Plec je široká, mohutná a silně osvalená. Také kýta je výrazně osvalená. Uši jsou klopené. Plemeno je středního tělesného rámce a je velmi citlivé na stres, které se může projevit vznikem vady PSE (viz. konec této stránky).


šlechtitelský standard

průměrný denní přírůstek (g)

900

spotřeba směso na 1 kg přírůstku

do 2,6 kg

podíl libové svaloviny (%)

63 - 65

 

BÍLÉ UŠLECHTILÉ OTCOVSKÁ LINIE

Oproti mateřskému plemeni se neliší, neboť tato linie z něj vznikla. Je taktéž charakteristické bílé barvy, avšak podstatnějších rozdílů je na zvířatech možno pozorovat zejména v oblastech hřbetu, kde je výraznější mediální rýhy. Jedinci jsou také výrazněji osvaleni (zejména plec a kýty) a jsou u nich dosahovány lepší parametry výkrmnosti a jatečné hodnoty. Jedinci jsou oproti mateřské linii většího tělesného rámce a jsou mohutnější.

zdroj: zootechnika.cz

DESIGNED BY A4JOOMLA - POWERED BY MDJAY
TOPlist