autumn-fields.jpgautumn-Vines.jpgautumn-agriculture.jpgautumn-cows.jpg

7. SCrapie (klusavka) ovcí

Patří mezi nákazy transmisivních spongiformních encefalopatií (TSE), je to smrtelné onemocnění centrální nervové soustavy ovcí a koz. Scrapie je známa v mnoha zemích více než 200 let. Projevuje se mnoha klinickými příznaky, které se u postižených zvířat objevují po mnoha měsících až letech od infekce, většinou ve věku 2-5 let. Scrapie není přenosná na člověka. Problém tohoto onemocnění v současné době spočívá v utváření šlechtitelského programu.

Původcem onemocnění je jednoduchá bílkovina - prion. Klinický obraz onemocnění se vyvíjí v případě, že se normální forma prionového proteinu PrPc v mozku ovcí nebo koz přemění na abnormální formu (PrPsc), která je prostorově odlišně uspořádána. Právě toto patologické uspořádání bílkoviny způsobí rozvoj klinických příznaků scrapie.

Scrapie je podle současné legislativy nebezpečná nákaza a podezření z onemocnění touto nemocí se musí neprodleně nahlásit příslušné veterinární správě. Boj s klusavkou je celosvětově obtížný a dlouhodobý. Zatím není plně známa povaha infekčního agens, ani možné způsoby jeho přenosu. Dosud ani není známa žádná efektivní léčba, infekční agens je odolné vůči většině dezinfekčních prostředků, odolává poměrně vysokým teplotám a přetrvává dlouho ve vnějším prostředí.

Klinické příznaky scrapie mohou být velmi rozdílné, nejčastěji se pozorují 4 skupiny postižení:

  • Iritace kůže - opakované úporné drbání a dření kůže, zejména na bocích a pánevních končetinách, opakované škrábání plecí, uší a pánevních končetin, vlna mezi zuby, neobvyklé ztráty vlny z končetin, boků nebo jiných částí těla a neobvyklá a velmi těžká poškození kůže.
  • Změny chování - náhlé excitace, pokleslé uši, zvýšená nervozita a strach, agresivita, deprese nebo nečinný stav a zaostávání za stádem, ztráta stádového pudu.
  • Změny v držení těla a změny pohybu - třes (zejména hlavy), neobvykle vysoké zvedání končetin, zejména hradních končetin v klusu (v raných stádiích), těžké inkoordinace pohybu, klopýtání, poklesávání končetin (zejména pánevních), stání v nepřirozených polohách, ochablost pánevních končetin, neschopnost stát.
  • Pozdní klinické příznaky - ztráty hmotnosti a smrt.

Většina případů scrapie je evidována u ovcí ve věku 2-5 let, zřídka ale i u ovcí mladších než 1 rok nebo starších než 5 let. Věk sám o sobě proto nemůže být důvodem k vyloučení scrapie. U klusavky jde vždy jen o jednotlivé výskyty ve stádě a tato ojedinělost výskytu jasně odlišuje scrapie od poruch metabolismu nebo svrabu ovcí, které se ve stádě rychle šíří.

Klinické příznaky scrapie se mohou vyskytovat v kterémkoli ročním období, predispozičním faktorem vzniku scrapie bývá stres. Proto se scrapie ve stádech nejčastěji objevuje v období bahnění.

Scrapie nelze diagnostikovat jen na základě klinických příznaků. Ze scrapie je silně podezřelá každá ovce nebo koza, u níž se pozoruje kombinace několika klinických příznaků odolávajících léčbě. Zásadní odlišnost od všech ostatních patologických stavů je právě odolávání jakékoli léčbě.

K potvrzení podezření scrapie a k její definitivní diagnostice je třeba provést laboratorní vyšetření detekující patologicky změněný PrPsc z mozku a prodloužené míchy. K jeho detekci se běžně v zahraničí i u nás pro účely monitoringu využívá rychlý test (výsledek je znám do 24 hodin). Pro vyšetření podezřelých zvířat je nutné provést i imunohistochemický test, jehož výsledek se pro konečnou diagnózu považuje za rozhodující.

Prevence. V chovech se scrapie šíří z infikované matky na potomstvo (vertikálně) a na další ovce ve stádě (horizontálně). Mechanismus horizontálního přenosu není ještě plně znám, je však jisté, že silně infekční je plod, plodové obaly, plodové vody a placenta, která šíří infekční agens v období bahnění do prostředí pastvin nebo ovčína. Další ovce se nakazí pozřením kontaminovaného krmiva nebo steliva. Pro prevenci je proto mimořádně důležitá důsledná hygiena bahnění: bahnění zásadně v chovech, případně na pastvině, na které se nebude v následující sezóně pást, důsledné odstraňování plodových vod, obalů a placent, případně zmetků (spálení nebo asanace prostřednictvím Veterinárního asanačního ústavu), ovcím je třeba zabránit v požírání placent. Obahněné ovce by se měly i s jehňaty rychle přemístit z choulů, ve kterých se bahnily, a budovy a prostory, kde probíhá bahnění, je nutné pravidelně čistit a dezinfikovat.

DESIGNED BY A4JOOMLA - POWERED BY MDJAY
TOPlist